Odpowiedzialne pomaganie, czyli w jaki sposób pomagać potrzebującym, a równocześnie nie dać się oszukać?

Udostępnij

Pomagając innym, pomagamy również sobie. Pomoc jest nie tylko formą wspierania drugiego człowieka, ale również działaniem nakierowanym na siebie. Jak pokazują badania, pomaganie innym poprawia humor i nasze samopoczucie, jak również wzmaga wiarę w swoje możliwości. Podpowiemy w jaki sposób wspierać osoby potrzebujące, bez ryzykowania bezprawnego wykorzystywania środków, które przekazaliśmy.

Polacy chętnie pomagają

Polacy uwielbiają pomagać innym. Zgromadzone statystyki jasno pokazują, że nasz naród jest wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka. Według CBOS z 2016 roku prawie 80 procent rodaków angażowało się w jakikolwiek rodzaj pomocy.

Pośród najczęstszych form wspierania znalazły się między innymi smsy, z których dochód przeznacza się na pomoc innym, dofinansowanie dużych zbiórek charytatywnych, czy udział w lokalnym zbieraniu pieniędzy. Nie bez znaczenia pozostają również wszelkie inne codzienne działania, które nie są rejestrowane. 

Bezpieczna pomoc

Aby nasza pomoc była satysfakcjonująca, warto zadbać o bezpieczeństwo. Skuteczne wspieranie to mądre i odpowiedzialne działania, dlatego istotne jest sprawdzanie organizacji, której zamierzamy ofiarować nasz datek. Istnieje kilka sposobów ich weryfikacji, które zostaną opisane poniżej.

Korzystajmy tylko z pośrednictwa profesjonalistów 

Pomaganie innym

Chociaż każdy akt miłosierdzia jest wspaniały, najbezpieczniej jest czynić go za pośrednictwem specjalnych organizacji, które są w posiadaniu profesjonalnych działów, jak również weryfikują cel każdorazowej zbiórki. Taki nadzór daje nam pewność, że środki trafią do potrzebujących.

Weryfikowanie organizacji

Jeżeli sami chcemy dokonać weryfikacji uczciwości organizacji, warto przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze należy sprawdzić, czy podmiot wpisany jest do KRS, a także jak wyglądają w jego przypadku rozliczenia finansowe.

Poszukajmy opinii w internecie

Internet to doskonałe źródło wiedzy, również na temat wszelkiego rodzaju zbiórek pieniędzy. Możemy znaleźć opinie na ich temat, czy też uwagi. Jeśli zauważymy coś niepokojącego, możemy dopytać innych użytkowników na forum, czy też samego pomysłodawcy zbiórki.

Sprawdźmy legalność konkretnej zbiórki

Każda zbiórka funduszy wymaga uzyskania właściwej zgody. Jeżeli jest ona ogólnopolska, takiego pozwolenia udziela Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Jeżeli zaś jest to zbiórka regionalna, wystarczy zgoda od samorządu lokalnego. Status wszystkich zbiórek można sprawdzić na specjalnych stronach rządowych.

Uczciwa zbiórka pieniędzy

Bądźmy bardzo dociekliwi 

Miejmy na uwadze, że dociekliwość nie stanowi wady. Sprawdźmy więc, czy wolontariusze posiadają specjalne identyfikatory i zapytajmy śmiało kogo reprezentują i czy sama zbiórka została zgłoszona właściwym organom. Jeżeli wolontariusz jest uczciwy, udzieli nam wszelkich informacji.

Pomaganie drugiemu człowiekowi sprawia niesamowitą przyjemność i pozwala przeżyć przygodę. Niemniej pomagać należy z głową. Stosowanie się do powyższych zasad da nam gwarancję, że nasze pieniądze zostaną spożytkowane we właściwy sposób i naprawdę trafią do potrzebujących. Miejmy na uwadze również inne formy wspierania. Możemy potrzebującym zaproponować obiad, czy oddać niepotrzebne ubrania. Niezależnie od formy pomocy, będzie ona korzyścią dla nas, jak również oczywiście dla potrzebujących.

Komentarze (1)

  1. Tosia (Antonina) 17 lutego 2020

    Ostatnio popularna stała się aplikacja na telefon Pomagator, która wyświetla, kto w obrębie naszego miejsca zamieszkania czy wybranego obszaru potrzebuje pomocy. Ogłoszenia ludzi są przerozmaite, czasem trzeba np. pomóc coś przenieść, naprawić, złożyć, zawieźć itd. Chodzi tutaj tylko i wyłącznie o pomoc niematerialną, sama już w ten sposób pomogłam kilka razy i jak dla mnie jest to rewelacyjna aplikacja.

Zostaw komentarz