Jak się przygotować do matury z biologii?

Udostępnij

Matura z biologii to spore wyzwanie. Wymaga ona solidnego przygotowania. Sprawdza wiadomości ze wszystkich lat nauki w liceum, może sięgać też do wiedzy zdobytej w gimnazjum. Na egzaminie maturalnym z biologii sprawdzana jest nie tylko wiedza, ale też umiejętności.

Przygotowania do egzaminu warto zacząć jak najwcześniej, najlepiej już na początku klasy maturalnej. Trzeba odpowiednio zaplanować naukę i powtórki, by nie zostawiać  niczego na ostatnią chwilę. Przygotowania należy zacząć od przejrzenia wymaganych zagadnień i zaznaczenia zagadnień których nie pamiętamy, na których nie było nas w szkole lub z których dostaliśmy ocenę niedostateczną ze sprawdzianu i jej nie poprawiliśmy.

Dobrze jest skompletować notatki, wyposażyć się także w odpowiednie kompendia, serie przygotowujące do matury, np. biologia na czasie. Jeżeli mamy spore zaległości, warto zapisać się na kurs przygotowujący do matury lub pomyśleć o korepetycjach. Wiele zależy od kierunku, który chcemy studiować. Kandydaci na kierunki medyczne muszą zdobyć niemalże maksymalną ilość punktów, na inne kierunki nie jest wymagana aż tak wysoka ilość punktów.

Należy też w pełni korzystać z tego, co zapewnia nam szkoła. Warto solidnie przygotowywać się do powtórek organizowanych na lekcjach, warto uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, jeżeli czegoś nie rozumiemy, podejdźmy do nauczyciela i poprośmy o wytłumaczenie.

Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie. Należy uwierzyć w siebie, we własne możliwości, nie zakładać z góry, że coś nam się nie powiedzie. Matura to przecież nie koniec świata, w razie czego zawsze można ją poprawić.

Zadania na egzaminie maturalnym z biologii

Na egzaminie dojrzałości z biologii maturzysta spotka się zarówno z zadaniami zamkniętymi, jak i otwartymi. W zadaniach zamkniętych odpowiedź wybiera się spośród podanych opcji. Zadania otwarte wymagają samodzielnego udzielenia pisemnej odpowiedzi.

Większość zadań na egzaminie maturalnym z biologii to zadania otwarte. Maturzysta będzie musiał zmierzyć się z zadaniami odnoszącymi się do dołączonych do arkusza materiałów źródłowych – do wykresów, tabel, schematów, rysunków, itp. Maturzysta musi mieć więc opanowaną umiejętność odczytywania informacji, które są zawarte w źródłach.

Bardzo pomocne jest rozwiązywanie arkuszy maturalnych z poprzednich lat. Im więcej takich arkuszy rozwiążemy, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu na maturze.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz