Wybieramy rachunek inwestycyjny – na co zwrócić uwagę?

Udostępnij

​Aby móc inwestować w akcje online, niezbędny będzie rachunek maklerski. Jak wybrać odpowiednie konto?

Dlaczego rachunek inwestycyjny jest niezbędny?

Standardowe konto w banku to za mało, by mieć możliwość zakupu i sprzedaży akcji oraz innych instrumentów finansowych. Do przeprowadzania transakcji konieczne będzie założenie rachunku maklerskiego. Powodem jest fakt, że bezpośredni obrót udziałami w spółkach jest dostępny jedynie dla uprawnionych podmiotów – są to m.in. domy maklerskie, platformy inwestycyjne czy agenci firm zajmujących się tą branżą. W Polsce grono uprzywilejowanych osób i instytucji jest stosunkowo niewielkie, wobec czego zdecydowana większość inwestorów może wykonywać transakcje właśnie z użyciem konta maklerskiego.

Jak wybrać rachunek inwestycyjny?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie istnieje idealny rachunek inwestycyjny, który spełni oczekiwania wszystkich osób zainteresowanych giełdą. Poszczególne oferty mogą znacznie się od siebie różnić – podstawą będzie zidentyfikowanie własnych potrzeb i oczekiwań oraz wybór odpowiedniej opcji zgodnie z osobistymi wymaganiami. Znaczenie będzie mieć tutaj szereg czynników – od dostępnych środków, poprzez częstotliwość wykonywania transakcji, aż po rodzaj interesujących nas instrumentów finansowych.

Dostęp do rynków zagranicznych

Standardowa oferta banków przeważnie ogranicza się do warszawskiej GPW oraz niewielkiej liczby zagranicznych instrumentów finansowych, które mają swoje odpowiedniki na polskiej giełdzie. Dla wielu inwestorów jest to zdecydowanie za mały wybór. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana platforma lub dom maklerski oferuje dostęp do zagranicznych rynków. Mowa zarówno o najpopularniejszych giełdach, takich jak NYSE, jak i mniej znanych, lecz równie ekscytujących – w ostatnim czasie spore zyski zapewnia chociażby giełda turecka. Na polskim rynku nie brakuje podmiotów umożliwiających wykonywanie transakcji na praktycznie dowolnych rynkach: jednym z przykładów jest duński bank Saxo.

Rodzaje oferowanych instrumentów finansowych

Oprócz samego dostępu do rynków należy zwrócić uwagę także na typy instrumentów finansowych, którymi można obracać za pośrednictwem danej platformy. Akcje to dopiero początek – interesujące mogą być również fundusze ETF, obligacje, kontrakty futures, kontrakty CFD i nie tylko. Nawet jeśli obecnie chcemy ograniczyć się jedynie do akcji, warto zapewnić sobie więcej możliwości na przyszłość. Należy jednak zaznaczyć, że instrumenty pochodne – m.in. opcje giełdowe czy kontrakty terminowe – wiążą się z wyższym ryzykiem i są skierowane głównie do doświadczonych inwestorów.

Dodatkowe usługi

Wiele platform inwestycyjnych i domów maklerskich udostępnia w ramach swojej oferty różne dodatkowe usługi. Mogą to być na przykład wbudowane analizy i wykresy, jak również możliwość skorzystania ze wsparcia profesjonalnego doradcy. To kwestia, którą należy dostosować przede wszystkim pod kątem swoich potrzeb. Warto mieć przy tym na uwadze, że rozszerzone wsparcie przeważnie wiąże się z wyższymi opłatami za konto, jednak często może się przełożyć na lepsze wyniki na rynku.

Opłaty

Ostatnią, choć często najważniejszą kwestią, jest wysokość opłat. Mowa zarówno o prowizjach za transakcje, jak i za samo prowadzenie konta. W zależności od oferty liczby te mogą prezentować się zupełnie inaczej – przed założeniem rachunku warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje.

​Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz