IATF 16949:2016 – najważniejsze informacje

Udostępnij

Polska jest jednym z najlepiej rozwijających się krajów Europy. Wprawdzie nie posiadamy własnej marki samochodowej, ale części samochodowych produkujemy coraz więcej. Wpływ na to mają plany koncernów samochodowych, które planują zwiększyć sprzedaż aut minimum o 20% w ciągu najbliższych kilku lat. Jakość części samochodowych a także samych aut jest niezwykle istotną kwestią. Dlatego branża ta działa w oparciu o standard jakości IATF 16949:2016. Jest on uzupełnieniem do powszechnie znanej normy ISO 9001:2015 i jest nakierowany na specyfikę przemysłu motoryzacyjnego.

Na czym polega IATF 16949:2016? 

Jakość części samochodowych oraz aut jest badana przez wiele organizacji. Kierowcy i miłośnicy motoryzacji znają doroczne raporty niezawodności niemieckiej organizacji DEKRA, które powstają na bazie zliczania usterek wykrytych podczas obowiązkowych badań technicznych. Także pisma motoryzacyjne publikują swoje testy aut, na przykład po przebiegu 100 tys. kilometrów. 

Wysokie oceny aut w testach są efektem dobrze ułożonych procesów w czasie ich produkcji. Biorąc pod uwagę fakt, że samochód składany jest z setek elementów pochodzących od różnych wyspecjalizowanych dostawców, dbałość o jakość musi być priorytetem całego łańcucha dostaw.  

Branża motoryzacyjna pracuje w oparciu o normę jakościową IATF 16949:2016, która dostosowana jest do jej specyfiki. W porównaniu zatem ze „zwykłą” normą ISO 9001 zawiera ona wymagania dotyczące opracowania dokumentacji procesu produkcji, nadzorowania charakterystyk specjalnych / właściwości specjalnych, uruchomienia produkcji w warunkach nadzorowanych a także nadzorowania laboratorium wewnętrznego. 

W 2016 roku została wprowadzona nowa wersja tego standardu (dlatego w nazwie występuje po dwukropku roku 2016), która między innymi upraszcza złożoność i liczbę Specyficznych Wymagań Klientów CSR, ma zadanie pomóc w rozmaitych aspektach zarządzania organizacją – od uproszczenia komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, aż po zarządzanie ryzykiem. Dodatkowo wprowadza struktury wysokiego poziomu zarządzania (nowa koncepcja opracowywania norm dla systemów zarządzania – „High Level Structure”, która ma w przyszłości ułatwić wdrażanie i integrację różnych systemów zarządzania), zgodne z normą ISO TS 16949 IATF:2016, oraz wzorzec postępowania określa Annex SL, wprowadzony już w ISO 9001:2015. Aneks ten dotyczy systemów zarządzania (takich jak ISO, PAS czy TS). 

Korzyści płynące z wprowadzenia ISO TS 16949 i  znowelizowanej normy IATF 16949  

Można wyróżnić wiele korzyści płynących z wprowadzenia i przestrzegania normy IATF 16949:2016. Oto najważniejsze z nich: 

  • zwiększają prestiż organizacji, 
  • zwiększają zaufanie klienta, 
  • zmniejszają straty spowodowane reklamacjami, 
  • usprawniają działanie organizacji na wielu, różnych płaszczyznach- od zarządzania po komunikację wewnętrzną i zewnętrzną, 
  • gwarantują wysoką jakość wyrobu, przy maksymalizacji efektywności i produktywności oraz minimalizacji kosztów, w tym kosztów wytwarzania. 
  • podnosi kwalifikację pracowników, 
  • otrzymywanie wsparcia od kierownictwa odpowiedzialnego za SZJ w firmie, 
  • dodanie wymogów związanych z odpowiedzialnością korporacyjną, 
  • zapobieganie niedogodnościom związanym z obsługą klienta, 
  • pomoc w pracy w oparciu o wymagania, które wprowadzono w normie ISO 9001:2015. 

Osoby, które są zainteresowane szkoleniem z zakresu pełnomocnika IATF, więc informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/q03-pelnomocnik-ds-iatf-169492016/

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz