Prywatne testy na ojcostwo - na czym polegają?

Udostępnij

Ustalenie ojcostwa jest możliwe zarówno na drodze sądowej, jak i coraz częściej prywatnie. Niezależnie od sposobu realizacji testy DNA na ojcostwo pozwalają na potwierdzenie pokrewieństwa ojciec-dziecko z prawdopodobieństwem 99,9999% bądź też zaprzeczenie mu w 100%.

Na czym polega test na ojcostwo?

Testy na ojcostwo należą do badań genetycznych, które opierają się na porównaniu ze sobą DNA pochodzącego od dwóch osób w odróżnieniu od typowych analiz polegających na szukaniu mutacji powodujących zaburzenia zdrowotne.

Aby ustalić ojcostwo, potrzebny jest materiał genetyczny od dwóch osób, których pokrewieństwo ojciec-dziecko chcemy przeanalizować. W tym celu do laboratorium dostarcza się wymazy z jamy ustnej bądź mikroślady. Wymaz polega na pocieraniu wewnętrznej ściany policzka za pomocą sterylnej wymazówki - pozostają na niej komórki zawierające w sobie DNA. Drugą metodą pobrania materiału genetycznego są mikroślady. Należą do nich przedmioty, które z dużym prawdopodobieństwem będą zawierały geny badanej osoby. Takimi przedmiotami mogą być obcięte paznokcie, guma do żucia, dziecięcy smoczek, plaster przyklejony do rany czy niedopałek papierosa.

Laboratorium po otrzymaniu próbek sprawdza, czy zawierają one DNA - co ważne musi to być DNA wyłącznie jednej osoby. Następnie izoluje je i za pomocą metody PCR powiela. Kolejnym krokiem jest sekwencjonowanie, w wyniku którego możliwe jest oznaczenie w DNA określonych fragmentów zwanych markerami genetycznymi. Zazwyczaj analizuje się 24 takie pary markerów u obu badanych osób. Porównanie ich ze sobą pozwala stwierdzić, czy próbki pochodzą od dziecka i ojca czy może od dwóch niespokrewnionych ze sobą osób. O ojcostwie świadczy zgodność wszystkich markerów, natomiast brak kompatybilności w obrębie czterech markerów daje całkowitą pewność o tym, że badany mężczyzna nie jest biologicznym ojcem badanego dziecka.

Jak ustala się ojcostwo w sądzie, a jak prywatnie?

Można wyróżnić dwie drogi przeprowadzenia testów w kierunku ustalenia ojcostwa. Pierwsza jest całkowicie oficjalna przez sąd, zaś druga polega na wykonaniu testu na ojcostwo na zlecenie prywatne. Druga metoda realizacji jest znacznie prostsza pod kątem wymaganych procedur.

Sądowy test na ojcostwo zlecany jest w trakcie procesów sądowych, które mogą być przykładowo związane z ustaleniem alimentów czy opieki nad dziećmi po rozwodzie. Wówczas to sąd ustala kiedy i gdzie test jest wykonywany. Ponadto, wymagana jest obecność świadków podczas pobrania i spisywany jest odpowiedni protokół. Co jest istotne, koszt wykonania testu na ojcostwo pokrywa strona przegrana w procesie.

Trochę inaczej jest w przypadku takich samych testów, ale wykonywanych prywatnie. Do ich wykonania nie trzeba zgody sądu - wystarczy je sobie opłacić przez Internet lub w punkcie pobrań. Można wówczas oprócz standardowego wymazu wykorzystać mikroślady. Możliwe jest również skorzystanie z realizacji wysyłkowej, kiedy to po zamówieniu otrzymuje się zestaw do pobrania materiału genetycznego, który później odsyła się do laboratorium przez kuriera. Jest to wygodna metoda dla wielu osób, którzy nie chcą rozpoczynać procesu sądowego, póki nie mają pewności odnośnie rzeczywistego ojcostwa.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz