Czym jest payroll?

Udostępnij

​Outsourcing payroll stał się korzystnym rozwiązaniem dla wielu polskich przedsiębiorstw. Co dokładnie kryje się za tym pojęciem? W jaki sposób przedsiębiorstwa realizują payroll i dlaczego opłaca się zlecać to zadanie specjalistom z zewnątrz?

Co oznacza payroll

Angielskie słowo payroll można przetłumaczyć na język polski jako listę płac, a tym samym listem zatrudnionych. W ujęciu biznesowym pod pojęciem payroll kryje się cała polityka i wszystkie zadania związane z zatrudnianiem pracowników, które wynikają z obowiązującego prawa. Payroll nie ogranicza się jedynie do wypłaty wynagrodzeń, ale obejmuje cały obszaru kadr i płac, w tym prowadzenia odpowiedniej dokumentacji.

Jak przedsiębiorstwa realizują payroll?

W standardowym modelu przedsiębiorstwa oraz instytucje utrzymują własny dział kadr i płac lub delegują zadania związane z tym obszarem do działu księgowości. Payroll obejmuje między innymi wypłatę wynagrodzeń, naliczanie zmian w wyniku zwolnień chorobowych, prowadzenie dokumentacji podatkowej i związanej z urlopami pracowników. Chociaż w obsłudze kadrowo-płacowej wykorzystuje się specjalne oprogramowanie, zadania te wymagają obszernej i stale aktualizowane wiedzy z zakresu prawa pracy i nie tylko. Dlatego właśnie wiele firm decyduje się na outsourcing kadrowo-płacowy, który jednocześnie pozwala osiągać oszczędności finansowe.

Jak zaoszczędzić na kosztach payroll?

Za outsourcing payroll odpowiadają wyspecjalizowane firmy, w tym agencje pracy. W Gdańsku outsourcing kadrowo-płacowy posiada w swojej ofercie agencja pracy LeasingTeam. Klienci mogą liczyć na pełne wsparcie, w tym miesięczne rozliczenia pracowników, obliczanie zobowiązań wobec ZUS i Urzędu Skarbowego, kontrolowanie umów zawieranych z pracownikami, prowadzenie dokumentacji, a także udostępnienie bardzo funkcjonalnego oprogramowania.

Dlaczego warto korzystać z outsourcingu kadrowo-płacowego? Do głównych zalet takiego rozwiązania należą:

  • ograniczenie ryzyka powstawania zaległości wobec urzędu skarbowego i ZUS z powodu nieporozumień, 
  • ograniczenie kosztów i lepsza kontrola nad firmowym budżetem, 
  • doskonała ochrona danych pracowników, 
  • brak konieczności utrzymywania rozbudowanego działu kadr i płac w przedsiębiorstwie.

Ze względu na te korzyści outsourcingu payroll powinny rozważyć wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa, który zaoszczędzone środki mogą przeznaczyć na inwestycje i bieżącą działalność.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz